Математика: рівні можливості для всіх

Група нейробіологів вивчила стереотип про те, що жінки біологічно мають гірші математичні здібності. Вчені припускають, що негативні стереотипи можуть відштовхувати дівчат і молодих жінок від математики та суміжних галузей.

Дослідження показали, що відмінності між статями виявляються з плином часу, особливо серед учнів з високими показниками успішності з цього предмета. І хоча дівчатка часто отримують хороші оцінки з математики, хлопчики набагато частіше отримують вищу освіту з математики і пов’язують з нею кар’єру. Деякі люди пов’язують цю різницю з біологічними відмінностями, але експерти вважають, що винні соціокультурні чинники.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Science of Learning, вчені з Університету Карнегі-Меллона (CMU) в Піттсбурзі (США) виявили, що хлопчики і дівчатка, як правило, починають життя з однаковими математичними здібностями.

Коли автори порівняли дані сканування мозку і результати математичних тестів 104 дітей у віці від 3 до 10 років, вони не виявили статистично значущих гендерних відмінностей. «Ми переконалися, що дитячий мозок функціонує однаково незалежно від статі, – каже Джесіка Кантлон, старший автор дослідження з Університету Карнегі-Меллона. – Сподіваюся, ми зможемо переглянути помилкові стереотипи про те, що жіночий мозок менш схильний до точних наук».

Ця робота є першим дослідженням біологічних гендерних відмінностей в математичних здібностях серед дітей молодшого віку.

Хлопчики і дівчатка мають рівні можливості

Вчені використовували функціональне сканування МРТ для вимірювання мозкової активності учасників дослідження, коли ті дивилися освітні відео з основних математичних тем. Вони також оцінили математичні здібності учасників, використовуючи стандартизований тест, призначений для дітей у віці від 3 до 8 років.

Коли вони порівняли результати хлопчиків і дівчаток, то не виявили статистично значущих гендерних відмінностей у функціях мозку і математичних здібностях.

Хлопчики і дівчатка однаково захоплювалися переглядом освітніх відео з математики, їхній мозок обробляв інформацію схожими способами, і вони досягали схожих результатів тесту.

Автори припускають, що саме негативні стереотипи та інші соціокультурні чинники відштовхують дівчат і молодих жінок від математики і суміжних галузей. Ці дані узгоджуються з гіпотезою гендерної подібності, згідно з якою хлопчики і дівчатка функціонують однаково в більшості аспектів пізнання. Ця гіпотеза була розроблена більше десяти років тому психологом, доктором наук Джанет Шіблі Хайд, коли вона і її колеги виявили, що хлопчики і дівчатка, як правило, мають рівні можливості. При цьому дівчатка схильні вважати, що вони менш компетентні в математиці, ніж хлопчики. Ця ідея також поширена серед батьків і вчителів.

«Цей стереотип буквально пронизує нашу культуру. Це само по собі ставить жінок і дівчаток в невигідне становище, оскільки вони змушені йти проти суспільної думки», – каже доктор філософії Беттіна Касад, доцент кафедри поведінкової неврології в Університеті Міссурі.

Математична тривога

Гендерні стереотипи та упередження пояснюють той факт, що дівчатка частіше, ніж хлопчики, відчувають математичну тривогу (невпевненість у своїх силах і страх займатися математикою).

«Є досить переконливі докази того, що занепокоєння може зменшувати ресурси робочої пам’яті і заважати людям проявити себе в математиці», – сказала Джуліанна Хертс, докторант в галузі когнітивної психології і дослідник у лабораторії когнітивного розвитку Чиказького університету.

Коли батьки і педагоги самі проявляють математичну тривогу, це також може впливати на поведінку дітей. Таким чином деякі матері і жінки-вчителі ненавмисно передають власну тривогу дівчаткам. «Коли ви проявляєте занепокоєння з приводу математики, коли ви сумніваєтеся у своїх математичних здібностях, діти помічають ці речі, й це впливає на їхній інтерес і досягнення», – каже Джейн Хатчінсон, докторант зі психології і член Математичної лабораторії мозку в Джорджтаунському університеті. «Існує дослідження, яке доводить, що коли вчителі-жінки виявляють математичну тривогу, їх учениці з меншою ймовірністю процвітають у математиці», – додає вона.

Що можуть зробити батьки

  • Щоб допомогти дітям повністю розкрити свій потенціал в математиці, Беттіна Касад радить батькам і педагогам працювати над власним мисленням.
  • Замість того щоб ставитися до математичних здібностей дітей як до фіксованих, вона закликає дорослих визнати, що мозок податливий, і діти можуть розвивати свої математичні навички за допомогою практики і підтримки педагога.
  •  Якщо у дитини виникають проблеми в математиці, це означає, що їй потрібно ретельно працювати і отримувати необхідну допомогу від вчителя, будь то репетиторство або додаткова домашня робота.
  • Учні зазвичай виправдовують наші очікування. Якщо ми впевнені, що вони доб’ються багато – учні матимуть успіх, а якщо думаємо, що у них немає даних, – підтвердять свою нездатність до точних наук.
  • Потрібно пояснювати дівчаткам, чому стереотипи про математичні здібності – міф. І допомагати їм впоратися з почуттям тривоги.
  • Для дітей, які борються з математичним занепокоєнням, можуть знадобитися додаткові заняття і психологічна підготовка перед математичними тестами.
  • Важливо також замислитися про власні упередження і тривоги з приводу математики. Чи купуєте ви більше логічних або просторових іграшок для свого сина, ніж для доньки? Чи очікуєте від своїх синів більшого, ніж від дочок? Спробуйте виправити це і зрозуміти, що хлопчики і дівчатка мають рівні можливості для досягнення успіху.
Пропонуємо вивчити мови:
top-banner-image-big

Записатися на курс

ваша заявка успішно надіслана! Пройти онлайн тест